Pieśń niepodległa

środa, 25 listopada 2015
Mariusz Kaszyński
10 listopada w Pracowni Zajęć Praktycznych odbył się koncert zatytułowany „Pieśnią radośnie czcimy Polskę Niepodległą” będący formą uczczenia 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wykonawcami koncertu byli uczniowie klas Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Informatycznego, Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W rolę narratorów otwierających i zamykających koncert wcielili się uczniowie Amanda Berent i Kamil Tęgos. Okoliczności powstania wykonywanych utworów w interesujący sposób prezentowali – Justyna Atłas i Marcin Rakowski.

Przez to wspólne śpiewanie bliskich sercu każdego Polaka piosenek i pieśni, młodzież chciała pokazać, że patriotyzm to nie starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty, ale życiodajna siła, pulsująca w głębi szlachetnych serc.

Zasiadający na widowni uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły mieli okazję wysłuchać tak popularnych utworów, jak „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, „Stój, poczekaj”, „Białe róże”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Pierwsza brygada”, „Miejcie nadzieję”. Odśpiewany też został „Mazurek Dąbrowskiego”.

Jak mówi poeta „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”. Przygotowujący koncert nauczyciele, Małgorzata Mysińska, Mariusz Kaszyński i Marcin Polewski, chcieli w ten sposób uświadomić młodzieży, że pieśni są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej.

O tym, że koncert przypadł do gustu publiczności najlepiej świadczy fakt włączenia się wielu uczniów do patriotycznego śpiewania oraz wielkie brawa, którymi nagrodzono młodych wykonawców. Uzupełnieniem koncertu była prezentacja multimedialna „Walki o niepodległość w byłym województwie kaliskim w latach 1793 – 1918”, będąca formą ukazania lokalnej historii, zamieszczona na szkolnym emiterze.

Foto: Szymon Rybiński