Tak. Mimo, że dyskietki już dawno wyszły z użycia, w zeszły czwartek okazały się przydatne. Korzystali z nich przyszli technicy w dość osobliwy sposób.
Dyskietki w latach 80. ubiegłego wieku były bardzo popularnym nośnikiem danych. Dzisiaj właściwie nikt już ich nie używa, bo ich pojemność jest niewystarczająca. Zapis danych odbywał się metodą magnetyczną na specjalnej powierzchni. I to właśnie ta powierzchnia okazała się idealna do… obserwowania zaćmienia słońca.
10 czerwca około południa można było obserwować w Polsce częściowe zaćmienie słońca. Zjawisko to jest dosyć rzadkie, dlatego z okazji skorzystali uczniowie klas informatycznych. Na słońce nie należy patrzeć bezpośrednio, dlatego do obserwacji zaćmienia korzysta się z przydymionego szkła lub specjalistycznych przyrządów. Informatycy nie mieli ich pod ręką dlatego skorzystali z niecodziennej metody - obserwacji przez powierzchnię magnetyczną dyskietki.
Była to dobra, interdyscyplinarna lekcja, podczas której fizyka, astronomia i informatyka szły ze sobą w parze, a tradycyjna lekcja przeniosła się poza salę lekcyjną.
Foto: Uczestnicy lekcji